alergia i astma choroby układu oddechowego

Choroby układu oddechowego i wady postawy

 

W Polsce podobnie jak w większości krajów uprzemysłowionych choroby układu oddechowego są jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych o tendencji wzrostowej.

Na szczególną uwagę zasługuje tzw. choroba XXI wieku, czyli alergia, jak również nieodłącznie związana z nią astma.

Badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykazały, iż w Polsce 14 mln osób ma cechy alergii, natomiast ok. 9 mln ma katar alergiczny. Nieleczona alergia prowadzi do astmy, której objawy w swoim życiu odczuło ponad 5,5 mln Polaków.

Jak twierdzi prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego „Jak się spojrzy na choroby w populacji, to do 30. roku życia nie ma żadnej choroby, która miałaby nawet w połowie taką częstość jak alergia. Dzieci, młodzież, młodzi dorośli – najbardziej aktywna część życia jest ograniczona, u niektórych nawet poważnie, przez tę przewlekłą chorobę”.

Oszacowano, że w 2010 roku choroby układu oddechowego generowały 7,5% wydatków ogólnych z tytułu niezdolności do pracy i znalazły się wśród 6 grup chorób powodujących 71,7% tych wydatków.

Choroby układu oddechowego stały się plagą naszych czasów. Rozpowszechnienie alergii i astmy sięga niewyobrażalnych liczb. Najbardziej narażone są dzieci, gdyż ich układ odpornościowy nie został jeszcze do końca ukształtowany, stąd nie mogą one bronić się przez zagrożeniami zdrowotnymi. Choroby zapoczątkowane w dzieciństwie będą miały ogromny wpływ na stan zdrowia w życiu dorosłym. Choroby przewlekłe znacznie pogarszają jakość życia, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by uchronić dzieci przed złym stanem zdrowia w dzieciństwie i wykształcić odpowiednie nawyki dbania o zdrowie. Wykształcenie odpowiednich nawyków zdrowotnych jest przewodnim zadaniem promocji zdrowia. Programy zdrowotne i programy polityki zdrowotnej, których celem jest profilaktyka chorób układu oddechowego z uwagi na ich ogromne rozpowszechnienie powinny być jednymi z głównych programów realizowanych przez samorządy terytorialne. Działania zapobiegawcze obejmować powinny wzmacnianie naturalnych mechanizmów obronnych układu oddechowego, co uchroni przed rozwojem stanów chorobowych. Jedną z terapii stosowaną w leczeniu i profilaktyce chorób dróg oddechowych jest haloterapia, czyli inhalacje z wykorzystaniem suchego aerozolu solnego.